Symfonia Zeppelin – Thomas Doss (historia + nagranie)

Symfonia Thomasa Dossa powstała z okazji 100-lecia austriackiej fundacji Zeppelin. Kompozytor zainspirował się ekscytującą historią powstania najbardziej legendarnego na świecie sterowca. W tej wielobarwnej kompozycji Doss próbuje odtworzyć obsesję hrabiego Ferdinanda von Zeppelin i realizację jego marzeń dotyczących budowy gigantycznego sterowca.

Ze względu na ograniczenie czasowe występów każdej orkiestry podczas konkursu w Trondheim wykonywaliśmy tylko pierwszą, trzecią oraz trochę okrojoną czwartą część.

Pierwsza część „Idee Fixe” opisuje jak hrabia Zeppelin namiętnie podąża za swoim marzeniem. Pod koniec części muzyka rozwija się i otwiera w wysokim punkcie, gdy hrabia po raz pierwszy wizualizuje potężny sterowiec unoszący się nad nim.

Druga część, której nie graliśmy, opisuje wytwarzanie sterowca.

W trzeciej części „Wieloryb w niebie” maszyna leci po raz pierwszy. Lekko i bezgłośnie zeppelin szybuje po niebie. Z ziemi publiczność może go zobaczyć coraz bliżej i bliżej i wita go z zachwytem. Między narodami i ludźmi został zbudowany nowy most.

W czwartej części, zwanej „Reinkarnacją”, wybuchła wojna w Europie. Sterowiec teraz wisi złowrogo nad Londynem siejąc terror i strach. Dla mieszkańców wygląda tak, jakby zeppelin był z innego i przerażającego świata. Spala się więc zeppelin, a wraz z tym kończy się era sterowców.

Koniec opowiada o reinkarnacji,  kompozytor widzi, że sterowiec wznosi się jak feniks z popiołów i zmartwychwstaje, by teraz być jedną z największych legend w historii lotnictwa.

 

Nasz dyrygent opowiadał tę historię przed naszymi koncertami w Stavanger, udało mi się ją znaleźć na stronie organizatorów konkursu, więc przetłumaczyłam ją dla was i dla siebie, bo wydaje mi się, że jest bardzo ciekawa, i znając ją, całkiem inaczej odbiera się słuchany utwór.

A teraz, by już nie przedłużać, dzielę się z wami nagraniem naszego wykonania tego utworu z konkursu w Trondheim 🙂 (Kliknijcie w podlinkowane słowo w poprzednim zdaniu.)

5 komentarzy

 1. Miłka
  8 kw. 2014

  Jeszcze raz gratulacje!!! Obejrzałam nagranie, piękne 🙂 Miejscami straszneee….

 2. Miłka
  8 kw. 2014

  No i rzeczywiście dużo tam Ciebie widać 🙂 🙂 Nie da się ukryć, że tam byłaś i że dzięki Tobie jest miejsce na podium 🙂 🙂 🙂

 3. azb
  8 kw. 2014

  cudowne,gratulacje,muzyka bardzo piękna.buziaki dla Ciebie!

 4. Barbara
  8 kw. 2014

  Występ rewelacyjny! Nie słyszałam tak znakomicie grającej orkiestry dętej. Gratulacje! Szkoda, że w ostatniej części nie pokazali bliżej Twoich glissand. Palce jeszcze całe? 🙂

 5. Na szczęście palce zdążyły się zregenerować po poprzednim tygodniu intensywnych prób tak, że nawet ich nie oszczędzałam na koncercie. Jednak na tym nagraniu wydaje mi się, że bardzo słabo słychać harfę, nie wiem skąd zbierali dźwięk do tego nagrania. Wydawało mi się na scenie, że bardziej mnie słychać. Ale cóż, najważniejszy jest efekt całości 🙂
  Cieszę się bardzo, że podoba wam się ten utwór i nasze wykonanie. 21 maja jeszcze raz wykonamy jedną z części tej symfonii, ale więcej o tym napiszę innym razem 🙂

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *