Pierwsza oferta grania w Norwegii

Pod koniec stycznia dostałam maila zatytułowanego „Potrzebujemy harfistki”. Cały, dość długi, mail był napisany po angielsku. Stig, członek orkiestry dętej „Stavanger Musikkorps av 1919”, napisał, że znalazł moją stronę w internecie, szukając harfistki w okolicach Stavanger. Orkiestra ta co roku bierze udział w ogólnokrajowym konkursie, zrzeszającym ponad sto orkiestr podzielonych na osiem kategorii zależnych od liczebności muzyków. W zeszłym roku Stavanger Musikkorps zajęli w swojej grupie piąte miejsce, teraz liczą na podium 😉 W tym roku w Trondheim orkiestra wykona trzy części z czteroczęściowej Symfonii Zeppelin Thomasa Dossa (jest ograniczenie czasowe do 25 minut). Dostałam w kolejnym mailu nuty oraz nagrania tych części, które będziemy wykonywać. Przygotowałam się przez weekend na wtorkową próbę. Przyjechał po mnie i po harfę flecista Stig, pojechaliśmy do Stavanger na próbę. Dyrygentem jest Morten Schjelderup Wensberg, który świetnie poprowadził próbę. Przegraliśmy każdą część, w międzyczasie skupił się na pojedynczych fragmentach, które ćwiczył z konkretnymi grupami instrumentów. Zwracał dużą uwagę na intonację (co w orkiestrze dętej jest niezbędne) oraz na trudności rytmiczne tego utworu. Po próbie okazało się, że nie ma potrzeby, abym przyjeżdżała na wszystkie próby (widocznie nie chcieli marnować mojego czasu podczas przygotowań orkiestry), dopiero mam się zgłosić pod koniec marca. Konkurs odbędzie się 4 kwietnia w Trondheim, wcześniej w Stavanger orkiestra zagra dwa koncerty, aby ograć się z repertuarem przed wystąpieniem podczas konkursu.

Jako, że Stavanger Musikkorps av 1919 jest orkiestrą amatorską, a nie zawodową, nie mogli zaproponować mi wynagrodzenia, lecz obiecali zwrot wszelkich kosztów. Kilka dni po próbie kupiłam bilet do Trondheim i zgłosiłam na specjalnym formularzu kiedy chcę mieć zarezerwowane noclegi w hotelu. Postanowiłam lecieć w czwartek wieczorem, aby w piątek rano nie zrywać się skoro świt i nie siedzieć przed 5 na lotnisku. Konkurs zacznie się o godzinie 14.00. Powrotny lot mam mieć w sobotę po południu. Zwrot kosztów za bilety na samolot już dostaliśmy.

Dziś dostałam niepokojącego maila. Podobno jest w regulaminie konkursu ograniczenie dotyczące cudzoziemców. Trzeba udokumentować, że posiada się prawo do pobytu (np. stałe miejsce zamieszkania i pracę zarobkową) lub stały pobyt przynajmniej od trzech miesięcy przed rozpoczęciem konkursu. Ja oficjalnie według dokumentów jestem w Norwegii od 15 stycznia 2014, także może być z tym problem…

Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja. Mam nadzieję, że zostanę dopuszczona do udziału w tym konkursie, i że będę mogła zagrać z „moją” orkiestrą.

Tutaj możecie posłuchać ich wykonania podczas ubiegłorocznego konkursu.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *