På norskkurs

Dziś w Time videregående skole w Bryne odbyły się pierwsze zajęcia intensywnego kursu nauki języka norweskiego dla początkujących (na poziomie A1). Według początkowych ustaleń kurs miał się rozpocząć tydzień temu, ale podobno za mało osób się zgłosiło, dlatego przesunęli datę rozpoczęcia. Niestety tylko ja wtedy o tym nie wiedziałam i przyjechałam pod szkołę, która była zamknięta na głucho. Spędziłam tam prawie godzinę, bo byłam sporo wcześniej, a nie miałam jak wrócić, gdyż wtedy nie mieliśmy samochodu, i przyjeżdżał po mnie kolega Maćka.

Dziś jednak pod szkołą zebrało się kilka osób, i gdy byliśmy w komplecie przewidzianym na dzisiejszy dzień (czyli osiem osób), nauczycielka otworzyła nam drzwi i wszyscy razem weszliśmy do budynku. Nie pamiętam dokładnie z jakich krajów pochodzi każdy z naszej grupy, ale wiem, że oprócz mnie są dwie osoby z Polski, jedna z Łotwy lub Litwy, i cztery osoby hiszpańskojęzyczne (chyba dwie z Wenezueli, ale nie jestem pewna). Na zajęciach korzystamy z książki i ćwiczeń „På vei”, do tego też są nagrania mp3, z których powinniśmy korzystać w domu. Nagrania były w księgarni oddzielnie do kupienia, więc poradziłam sobie inaczej, za pośrednictwem internetu 😉

Dziś przerobiliśmy cały pierwszy rozdział, dotyczący zagadnień „Hva heter du?” (Jak się nazywasz?), „Hvor er du fra?” (Skąd jesteś?), „Hvordan staver du det?” (Jak to literujesz?) oraz „På norskkurs” (Na kursie norweskiego). Na razie zakres materiału jest dla mnie w miarę prosty, bo już kilka miesięcy temu przerabiałam sama u Maćka kilka pierwszych rozdziałów innej książki do nauki norweskiego „Ny i Norge”, a także „Norweski. Kurs podstawowy” wydawnictwa Edgard. Jednak przy samodzielnej nauce nie mam wystarczającej motywacji, by uczyć się systematycznie i z czasem zawsze znajdowały się inne sprawy, przez które zapominałam o norweskim.

Zajęcia na tym kursie są dość intensywne, dwa razy w tygodniu (poniedziałki i środy) po cztery godziny lekcyjne (chociaż dziś skończyliśmy po trzech godzinach), więc nie będzie możliwości, bym zdążyła zapomnieć tego, czego się uczę. Z tego co widziałam na stronie szkoły, to kontynuacja tego kursu dla początkujących nastąpi od razu, drugiego kwietnia, jako drugi poziom (A2).

Jako pracę domową dostaliśmy uzupełnienie całego pierwszego rozdziału w zeszycie ćwiczeń. A dodatkowo wszyscy musimy porządnie poćwiczyć wymowę norweskiego alfabetu. Każdemu z nas się to przyda, zwłaszcza gdy trzeba będzie np. w urzędzie literować swoje imię i nazwisko 😉

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *